Ψηφιακές Εκθέσεις

Ψηφιακή Έκθεση στο Metaverse «Ονειρεύομαι το μέλλον: Μεταμορφώνοντας τη Δημιουργική γραφή σε Ψηφιακή Δημιουργία»

ΨΕ Τεχνολογία
PosterVRexhcnfuture
  13 Φεβρουάριος 2023 - 29 Δεκέμβριος 2023

Μουσείο Επιστημών & Τεχνολογίας Πανεπιστημίου Πατρών

Άνοιξε για τους επισκέπτες μια ξεχωριστή, φουτουριστική ψηφιακή έκθεση του Μουσείου Επιστημών και Τεχνολογίας του Πανεπιστημίου Πατρών (ΜΕΤ) στο Metaverse, παρουσιάζοντας τα τελικά παραδοτέα της δράσης Τοπικών Πολιτιστικών Δικτύων Σχολείων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αχαΐας με γενικό τίτλο «Ονειρεύομαι το μέλλον: Μεταμορφώνοντας τη Δημιουργική γραφή σε Ψηφιακή Δημιουργία».

Τα τοπικά δίκτυα συνδιοργανώθηκαν το έτος 2021-2022 από το ΜΕΤ, τα Πολιτιστικά Τμήματα Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αχαΐας. Συμμετείχαν επίσης η Ένωση Εικαστικών Πατρών και η Πανελλήνια Ένωση Καθηγητών Πληροφορικής (παράρτημα Αχαΐας). Υπενθυμίζεται ότι τα δίκτυα είναι εκπαιδευτικές δράσεις όπου ομάδες εκπαιδευτικών από διαφορετικά σχολεία και άλλους οργανισμούς συμπράττουν για έναν κοινό σκοπό καθ’ όλη τη διάρκεια του σχολικού έτους. Καθ’ όλη τη διάρκεια του έτους λαμβάνουν χώρα τακτικές εξ αποστάσεως συναντήσεις και σεμινάρια, καθώς και επισκέψεις με συμμετοχή σε συναφείς διαδραστικές εκπαιδευτικές δράσεις στο ΜΕΤ.

Συγκεκριμένα στην ψηφιακή έκθεση μπορείτε να βρείτε παραγόμενο υλικό από τα σχολεία που συμμετείχαν τα εξής Δημοτικά σχολεία: Αρσάκειο Δημοτικό Σχολείο Πατρών, 45ο Δημοτικό σχολείο Πατρών, 2θέσιο Πειραματικό Δημοτικό Σχολείο Πανεπιστημίου Πατρών, ΕνΕΕΓΥΛ Πατρών, 2ο Γυμνάσιο Αιγίου, Γυμνάσιο Αγίου Βασιλείου, Γυμνάσιο Δεμενίκων, 3ο Γυμνάσιο Αιγίου, 20ο Γυμνάσιο Πατρών, Πρότυπο Γυμνάσιο Πατρών, ΓΕΛ Καμαρών, ΓΕΛ Βραχνεΐκων, Πρότυπο ΓΕΛ Πατρών.

Παρέχεται η δυνατότητα σε όσους το επιθυμούν να συνδεθούν στην περιοδική έκθεση «ρίχνοντας μια ψηφιακή ματιά στο μέλλον» στη διεύθυνση:https://framevr.io/stmuseum-politistiko-2022  μέσω του προγράμματος περιήγησης Firefox Mozilla ή Google Chrome.

Η ψηφιακή έκθεση υλοποιήθηκε στο τρισδιάστατο περιβάλλον εικονικής πραγματικότητας (VR) FrameVR στο Metaverse, επιτρέποντας την ταυτόχρονη πρόσβαση έως και 15 επισκεπτών μέσω εξατομικευμένου ψηφιακού χαρακτήρα (άβαταρ). Οι επισκέπτες μπορούν να επικοινωνούν μεταξύ τους μέσω ήχου (ομιλίας), βίντεο και σύντομων γραπτών μηνυμάτων (chat) ανταλλάσσοντας με αυτό τον τρόπο τις εντυπώσεις τους για τα εκθέματα των παιδιών.

Ψηφιακή Έκθεση Εικονικής Πραγματικότητας (VR) στο Metaverse «Ονειρεύομαι το μέλλον:

Μεταμορφώνοντας τη Δημιουργική γραφή σε Ψηφιακή Δημιουργία»

Συνδεθείτε στην περιοδική έκθεση στη διεύθυνση διεύθυνση https://framevr.io/stmuseum-politistiko-2022 μέσω του προγράμματος περιήγησης Firefox Mozilla ή Google Chrome. Συνοπτικές Οδηγίες σύνδεσης και χρήσης

1. Αφού ανοίξετε τον σύνδεσμο γράψτε το όνομά σας κι επιλέξτε “Connect”

2. Κίνηση: Χρησιμοποιήστε τα βελάκια του πληκτρολογίου ↑↓ (πάνω, κάτω) για να κινηθείτε. Πατήστε το βέλος ↑ «πάνω» για να προχωρήσετε μπροστά, το βέλος ↓ «κάτω» για να οπισθοχωρήσετε.

3. Στροφή: Με τα βέλη ← και → αλλάζετε κατεύθυνση κίνησης και στρέφετε το βλέμμα σας αριστερά ή δεξιά αντίστοιχα. Εναλλακτικά, χρησιμοποιείτε το ποντίκι σας πατώντας και κρατώντας το αριστερό κουμπί του ποντικιού στη μέση της οθόνης + σέρνοντας το ποντίκι αριστερά, δεξιά, πάνω ή κάτω. Όταν στρίψετε στην επιθυμητή κατεύθυνση μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το βέλος του πληκτρολογίου ↑ για να περπατήσετε προς τα εκεί.

4. Διάδραση με αντικείμενα: Για να δείτε ένα αντικείμενο, μπορείτε να κινηθείτε κοντά του ώστε να το μελετήσετε. Κάποια αντικείμενα σας επιτρέπουν κάνοντας κλικ επάνω τους να τα μεταφορτώσετε στον υπολογιστή σας, ενώ άλλα ανοίγουν υπερσυνδέσμους στον παγκόσμιο ιστό (www).

5. Διάδραση με pdf: Στην έκθεση θα βρείτε εκτός από εικόνες επίσης παρουσιάσεις pdf καθώς και βίντεο. Στα pdf μπορείτε να αλλάξετε την εμφανιζόμενη διαφάνεια κάνοντας αριστερό κλικ με το ποντίκι σας στα κουμπιά < και > που εμφανίζονται δίπλα στο πλαίσιο του αντικειμένου.

6. Διάδραση με βίντεο: Αντίστοιχα, μπορείτε να ξεκινήσετε και σταματήσετε ένα αναρτημένο βίντεο χρησιμοποιώντας τα κουμπιά που εμφανίζονται μέσα στο πλαίσιό του όταν οδηγήσετε εκεί το ποντίκι σας.

7. Επικοινωνία με ήχο: Για να ενεργοποιήσετε (αλλά και για να κλείσετε το μικρόφωνό σας) πατήστε το κουμπί ”Voice” στο κάτω μέρος της οθόνης σας.

8. Επικοινωνία με κειμενομηνύματα (chat): Για να ανοίξετε (αλλά και για να κλείσετε το chat της έκθεσης) πατήστε το κουμπί ”Chat” στο πάνω αριστερά μέρος της οθόνης σας. Στο πλαίσιο που θα ανοίξει, μπορείτε να πληκτρολογήσετε ένα γραπτό μήνυμα που θα δουν δημοσίως οι άλλοι συνδεδεμένοι χρήστες της έκθεσης.

Η ψηφιακή έκθεση υλοποιήθηκε στο τρισδιάστατο περιβάλλον εικονικής πραγματικότητας (VR) FrameVR στο Metaverse. Στην ψηφιακή έκθεση μπορούν να έχουν ταυτόχρονη πρόσβαση έως 15 επισκέπτες μέσω εξατομικευμένου ψηφιακού χαρακτήρα (άβαταρ). Οι επισκέπτες αν το επιθυμούν, μπορούν να επικοινωνούν μεταξύ τους μέσω ήχου, βίντεο και σύντομων γραπτών μηνυμάτων (chat).

Πίνακας Συντελεστών για τη δημιουργία της ψηφιακής Έκθεσης «Ονειρεύομαι το μέλλον: Μεταμορφώνοντας τη Δημιουργική γραφή σε Ψηφιακή Δημιουργία» στο Metaverse:

Συντονισμός: Πένυ Θεολόγη-Γκούτη

Επιμέλεια περιεχομένων: Συνεργαζόμενα σχολεία

Σχεδιασμός 3D περιβάλλοντος VR: Στέλιος Μυστακίδης

Δημιουργία 3D περιβάλλοντος VR: Στέλιος Μυστακίδης

Τεχνική υποστήριξη: Στέλιος Μυστακίδης

List of Dates (Page event details)

• From 13 Φεβρουάριος 2023 to 29 Δεκέμβριος 2023